Narodil se v roce 1962 ve znamení Berana a žil až do roku 2006 v Kladně. Navštěvoval 4 roky LŠU obor violoncello, 1 rok obor kontrabas, 1/2 roku obor kytara a mezitím dělal úplně jiný věci. Třeba skauting, letecké modelářství, pouliční hokej (dnes hokejbal), jízdu na koni, jízdu na motocyklu, lezení po skalách a umělých stěnách. Musel taky na vojnu a tam se podílel na vzniku a velmi krátké existenci bigbeatové kapely, kde byla nutnost obsadit post baskytary. Petr se jí ujal a už u ní v podstatě až na jednu níže uvedenou vyjímku zůstal. Po návratu z vojny se nakrátko začlenil do folkové kapely Svízel, a brzy potom s Milanem Zimmermannem, Petrem Filipem a Tomášem Fouskem vytvořili tu pravou partu s názvem Pokaždý jinak. Tahle kapela se potýkala s klasickým problémem té doby a to postupnými odchody jednotlivých členů na vojnu, ale v roce 1988 se znova zformovala posílena o bubeníka Pavla Skleničku a Jirku Holce místo Fouska na flétny a foukačky . Až do roku 1990 poměrně prosperovala, i když po sobě žádné záznamy nezanechala. V porevolučním útlumu se Pokaždý jinak definitivně rozešli. Během různých hospodských sezení se Olejník sešel s Jiřím Konvrzkem a brzy z tohoto spojení vznikly Třetí zuby (později III.zuby & Jiří Konvrzek ), ve kterých hrál až do roku 2001. Kapela klasicky prodělala několik personálních změn a pomalu se prosazuje do povědomí širší veřejnosti dodnes pod opět pozměněným jménem konVRZek. Souběžně se Třetími zuby vznikl R.Š. Band, to je ta vyjímka, kde hrál Petr Olejník na kytaru. Tato srandakapela hrála zejména písně Jiřího Schelingera a posléze s posilou nepoměrně zdatnějšího kytaristy Petra Pydycha si s chutí zahrála věci od Pražského Výběru. Toto období se vyznačovalo nejmizernějším ozvučením, cestováním vlakem nebo tisícovkou embéčkem, strašně zahulenými sály, honoráři od 0 do 50,- Kč na osobu, ale zdaleka největší návštěvností za celou Petrovu kariéru. Když začala éra revivalů všeho možnýho, R.Š.Band se hrdě rozešel, že to nemá zapotřebí. V roce 1995 přišel zásadní kariérový zlom v podobě Prasete Panochy z Joe Carnation Bandu (později Carnation), který oslovil Petra, že od nich odchází basista David Fikrle a že s Joem shání náhradu a že něco někde viděl. Nástup do poněkud vyšší ligy nebyl zcela bezbolestný, ale čas dělá divy. Kapela se postupně měnila a rostla, až se v roce 2003 po natočení nepříliš kompaktního demosnímku rozešla a Joe Karafiát posléze obnovil trio opět s Panochou za bubny a novým basistou Láďou Bartošem.
Když Petr Olejník opustil po jedenácti letech Třetí zuby, byl jednou kapelou nevytížen a nabídl své služby (rok 2002) 
Jakub Noha Bandu, kde kdysi krátce zaskakoval za Honzu Volného. U Jakuba je totiž i současný basista Marek Štulír hodně zaměstnán, tak Petr vypomáhal. V kapele poznal Bubáka, nebál se jeho Strašidelného elektrik bandu a když uslyšel bubnovat Zimáka, okamžitě přijal Bubákovo lano. Navíc v roce 2004 v létě neodolal vábení jednoho kolegy a zkusil si zahrát s  dalšími muzikanty. Během velice krátké doby vznikl soubor Cpt. Dennis.Tahle kapela po roce a půl hledání sice našla optimální sestavu, nějakou dobu se hledala repertoárově i jinak, nicméně na podzim 2006  Dennis opouští českou republiku a trvale se přesídluje do Anglie. Tím velmi krátká historie kapely končí.  Škoda, hráčský potenciál byl obrovský a souhra až neuvěřitelná.
 Začátkem  roku 2006 Olejník končí z osobních důvodů spolupráci s Jakubem Nohou, podstupuje léčbu antidepresivy a po 11 letech přehodnocuje poněkud svůj pohled na revivaly a naskakuje do právě vznikající kapely Van Halen revival. Vzhledem k náročnosti reperoáru to nebyla špatná zkušenost, nicméně souboru se nepodařilo dosáhnout vnitřní soudržnosti, tak nutné v téhle muzice a po půl roce se rozchází.
 Druhá polovina roku 2006 tedy zastihuje Petra Olejníka hrajícího pouze v jediném souboru (SEB) a přestěhovaného do malinké vsi Málkov, kousek od Zdic, v nádherné krajině. Ale ani zde neunikl před následky své přílišné důvěřivosti ke "kamarádům" a život ho opět překvapil. Zde je ovšem riziko dalšího zhroucení výrazně nižší, už kvůli jmenované kráse krajiny, silnému energetickému poli, řadou dobrých lidí  a zejména trvdšímu životu na venkově. Tak jen aby vydrželo.
Rok 2007 proběhl klidně, až v lednu 2008 proběhlo úspěšné jednání s kapelou
Deliqent a v únoru se už pilně zkouší. Jednak starší repertoár a jednak i novinky, které v přípravné fázi zní velmi zajímavě. A první koncerty se blíží...A  před prvním koncertem se kapela opět rozchází. Hudební soubor je prostě velmi křehké společenství a musí se s ním opatrně.

 Používá vybavení:


basa  - typ PB stavěl O. Liška
basa  - Yamaha Attitude Limited
basa  - Ibanez Roadster - ladění HEAD
basa  - bezpražcová vlastní výroba
el. kontrabas  - Arco r.1957 
(http://www.jolana.cz/arco-resonet/)
elektrifikovaná  mandolína  - z bazaru
akustická kytara  - SigmaQuitars model DM1
zatím neelektrifikované mandolínové banjo  - z bazaru

hlava  - Gallien Krueger 1001 RB
bedna  - 2x Eminence 10' a` 300W
bedna  - 1x Eminence 15' 400W
kombo  - vl. výroba původem McGregor B200 s 10' repro Eminence - malinký, do hospody
bedna  - 1x Fane 15' 250W (repasovaný ve Valmezu) - do větší hospody

autowah - Boss AW3
snímače  - DiMarzio
struny  - Warwick The Bass Maker .040"
trsátka  - Jim Dunlop 1mm
řemeny  - Petrák